Liturgia dzisiejszej, to jest trzeciej niedzieli Wielkiego Postu jest przepełniona myślą o dobroci Boga wobec całej ludzkości i każdego żyjącego człowieka. Już w pierwszej modlitwie zwróciliśmy się do Niego nazywając Go „źródłem wszelkiego miłosierdzia i dobra”. W ostatniej modlitwie tej Mszy świętej będziemy natomiast dziękować za dobroć Bożą w udzielaniu pokarmu dla duszy. Podobne myśli przewijają się przez wszystkie trzy dzisiejsze czytania liturgiczne, które przytaczają fakty z historii narodu wybranego, jak i życia konkretnych osób. We wszystkich tych wydarzeniach jest podkreślone działanie Boże pełne dobroci i miłosierdzia.

Naturalną skłonnością każdego serca jest pragnienie Boga. Niestety bardzo często popełniamy błąd i zamiast dążyć do Boga, staramy się zaspokoić to pragnienie dobrami materialnymi. Często jesteśmy tak zaślepieni, że nawet wówczas, gdy przychodzimy do Boga, nie prosimy Go o zaspokojenie naturalnego pragnienia duszy, ale zaspokojenia przyziemnych potrzeb. Nierzadko jesteśmy zawsze gotowi uznać dobroć i miłość Boga wobec nas, jednak w naszych najpobożniejszych prośbach staramy się o to, co sami uważamy za dobro. Często nawet usiłujemy niejako zmusić Boga do czynienia nie tego, czego On chce nam udzielić, ale właśnie tego, co nam odpowiada, co nam wydaje się najlepsze. Nie szukamy woli Boga, ale sami ją projektujemy. Niech czas Wielkiego Postu stanie się dla nas dobrą okazją, abyśmy, jak mówi św. Paweł, „umieli rozpoznać jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe”.

Śp. Ks. Władysław Biedrzycki MSF

Fragment z krótkich rozważań na niedziele, uroczystości oraz dni powszednie Wielkiego Postu i okresu Wielkanocy (rok A, B, C) – Wydawnictwo Pelplin 2012 – książka wydana staraniem Misjonarzy Świętej Rodziny.

Kategorie: EKIPA MSF

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *