V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2017

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. Są to słowa, które Jezus skierował do Marty przy grobie jej brata, jako słowa pocieszenia. Jak należy je rozumieć? Słuchając bowiem czytań liturgicznych tej piątej niedzieli Wielkiego Postu,przedostatniej przed Wielkanocą, zanurzamy się w pewną atmosferę przygnębienia i smutku. W pierwszym czytaniu sam Bóg ustami proroka Ezechiela, mówi o wyprowadzeniu z grobów (chociaż te słowa są skierowane do ludzi wierzących). W drugim czytaniu św. Paweł mówi o śmierci ciała i życiu wg Ducha, a Ewangelia zawiera opowiadanie o śmierci Łazarza. Opisany jest też smutek samego Jezusa.

Bezwiednie myśli przenoszą się do najsmutniejszych wydarzeń w życiu, do chwili ostatecznego pożegnania jakiejś kochanej osoby. Wszystkie jednak czytania liturgiczne skłaniają raczej do postawienia pytania: Czym jest śmierć i czym jest życie?

Śp. Ks. Władysław Biedrzycki MSF

Fragment z krótkich rozważań na niedziele, uroczystości oraz dni powszednie Wielkiego Postu i okresu Wielkanocy (rok A, B, C) – Wydawnictwo Pelplin 2012 – książka wydana staraniem Misjonarzy Świętej Rodziny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Top